Android

Úvod

Rádi bychom Vám představili sadu různých aplikací, které mohou pomoci dětem s Downovým syndromem s vývojem v různých oblastech. Pod pojmem tablet se většině lidem vybaví iPad. Rádi bychom upozornili, že nejen na iPad existují pěkné a naučné aplikace, ale že spoustu hezkých aplikací najdete i na tablety s Androidem.

Android dneska najdete v řadě zařízení, jako jsou chytré telefony, v multimediálních centrech, ale i v tabletech. Je to výborná pomoc, která při použití správné aplikace, či hry může usnadnit výuku nejen těch nejmenších, ale i starších osob s nějakým hendikepem, jako je například Downův syndrom.

Dali jsme si za cíl najít takové aplikace, které dítě nějakým způsobem rozvíjí. Většina aplikací je bohužel v Anglickém jazyce, najde se ale i pár těch, které mluví naší mateřštinou. Většina aplikací má dvě verze. První tzv LITE, nebo DEMO, která je omezená funkčností a je dobrá k vyzkoušení možností, které daná aplikace nabízí. Většinou taková aplikace nabízí pouze základní obsah. Pokud Vás taková aplikace zaujme a chcete širší obsah, můžete sáhnout po plné verzi programu, která již ovšem bývá zpoplatněna nějakou částkou. Vy sami si můžete rozhodnout, jestli se Vám investice vyplatí, či nikoliv. Pokud přeci jen něco koupíte, máte ještě možnost aplikaci vrátit a peníze vám budou vráceny zpět. Bohužel na to máte ale jenom patnáct minut.

Rád bych na této stránce upozornil i na vývojáře, kteří se specializují na tvorbu her pro nejmenší (seznam naleznete níže). I když se budeme snažit tento seznam neustále rozšiřovat o nové pěkné programy, rozhodně náš seznam není zdaleka vyčerpávající. Berte ho prosím jako pomoc do začátku a inspiraci.

Ještě jeden tip na závěr bych pro vás měl. Zaujme-li Vás některá z aplikací, kterou najdete, nechte si zobrazit celý seznam aplikací autora. Je velmi pravděpodobné, že v seznamu naleznete i jiné neméně kvalitní aplikace.

PMQ Software

Abeceda, matematika, cizí jazyky pro děti v češtině.

AR Entertainment

Najdete zde hodně aplikací typu puzzle, tvary, psaní písmen.

Infinut

Tvary, slova, matematika.

Itellijoy

Tvary, písmena, zvířátka, matematika…

Baby Bus

Tvary, malování, písmena a spoustu dalšího.

Remarkable

Barvy, trasování písmenek, počítání.

Outfit7

Autor pěkných programů s reagujícími zvířátky. Dítě může šťouchat do kocoura Toma, pohladit pejska Bena, nebo vyčistit zoubky kočičce Ginger.

TribePlay

Veselé naučné hry s doktorem Pandou v nemocnici, v restauraci, na zahradě a nebo třeba v kuchyni. S panem doktorem například čistíte zoubky, nebo pícháte injekce.

Freeridevev

Obtahování obrázků a mnoho dalšího.

Fun4Kids HoneyBee

Čísla, písmenka, spojování, puzzle a také mnoho dalšího.

 

Pro nejmenší Tyto aplikace mohou pomoci s prvním seznámením. Děti se dotýkají obrazovky a vidí odezvu. Tyto hry mohou působit uklidňujícím dojmem.

Feed My Fish

Rybníček s rybičkami. Při dotyku se voda čeří, rybičky reagují a snaží se odplavat.

Pocket Pond 2

Rybníček, který je známý i na iPadech.

My Koi Pond

Rybičky do třetice.

Magic Fluids

Hra s barvami. Pohybem prstů po obrazovce tabletu se zobrazují různé barvy, které tvoří a přelévají různé obrazce.

Fley

Hrátky s barvami ještě jednou.

Bubble Wrap TAP

Praskání bublinek. Dotykem praskáte bublinky. Působí protistresově.

Bubbles pop!

Úkol je velmi jednoduchý. Praskat pohybující se bublinky. V některých bublinkách jsou zvířátka, v některých ne. Dítě se učí zaměřit prstíkem na konkrétní bod.

Třídění, souvislosti Aplikace pomáhají rozvíjet chápání tvarů, zvuků, jemnou motoriku, rozumové vlastnosti a podobně.

Animal puzzle

Přiřazujete obrázky zvířátek, nebo části těla zvířátek na správná místa. Dítě rozvíjí jak jemnou motoriku, tak rozumové schopnosti.

Dino Puzzle for Kids

Puzzle pro děti.

Zábava pro batolata

Rovněž hra, která přiřazuje obrázky na správná místa. Tentokrát to jsou věci. Tvary jsou lépe vidět a tak je tato hra určena spíše menším dětem.

Zábava pro děti 

Další pěkná puzzle hra. Námětem jsou tentokrát zvířátka. Tvary jsou také lépe vidět a proto je tato hra určena spíše menším dětem.

Sound World

Naučte děti, jak zvířátko, nebo věc dělá. Aplikace ukazuje reálná zvířátka i zvuky.

Learn Animal Sounds Zoo

Rovněž hra se zvuky. Tentokrát můžete přidávat i své vlastní obrázky a zvuky a nemusí jít pouze o zvířátka. Pěknou funkcí je zabránění nechtěného ukončení aplikace. U každého obrázku je možné nahrát až dva zvuky. Například u zvířátek to může být název zvířete – například lev a zvuk, který vydává. Nově (po komunikaci s autorem aplikace) autor přidal do aplikace možnost skrýt zabudované obrázky a tudíž již nic nebrání tomu, pouštět dítěti pouze námi nahrané, namluvené obrázky – například členy rodiny, věcí… Velmi povedená aplikace.

Happy Baby Faces

Aplikace s obličeji dětí se zvuky. Stejně jako předchozí aplikace, umožní vám nahrát vlastní fotky, které si můžete namluvit. Toto je užitečné hlavně pro děti, které se začínají učit mluvit. Dáte tam fotky své rodiny, namluvíte, kdo je táta, máma… a dítě si to může prohlížet, poslouchat a s vaší podporou i vyslovovat. Nemusíte se omezovat pouze na rodinu, můžete nafotit fotky věcí, zvířat apod…

Toddler Video Player

Aplikace od toho samého autora aplikací, uvedených výše. Aplikace vám umožní vybrat si videa, která chcete dítěti pustit a o víc se už nemusíte starat. Aplikace vám je bude automaticky přehrávat. Můžete takhle pouštět pohádky, nahraná videa z logopedie apod… Dobré, stejně jako u předchozích aplikací je, že dítě aplikaci jen tak neukončí. Při ukončení aplikace je potřeba ťuknout na tři obrázky – snadné, ale účinné.

JABtalk

Velmi šikovná aplikace s opravdu širokým záběrem použití. Hlavním účelem použití aplikace je pomoc s rozvojem komunikačních dovedností u dětí. Vaší úlohou je vytvořit kategorie namluvených obrázků, které potom dítě s Vaší asistencí může skládat například do vět. Je možné ji využit i při učení, ve smyslu, kam co patří, při učení barev a nebo třeba i angličtiny. Více informací najdete na této stránce.

Cow Moos!

Nechte děti přiřazovat zvuky správným zvířátkům.

Animal match

Děti mohou přiřazovat správné kousky zvířátek k sobě.

Zvířecí pexeso pro děti

Krásné obrázkové zvířecí pexeso.

Kids Match’em

Pěkné obrázkové pexeso pro děti – i se zvuky.

Kids Sock

Nechte své dítě třídit barvy, nebo vzory.

What’s Different?

Na obrazovce se zobrazí čtyři obrázky a úkolem dítěte je najít takové, které tam nepatří. Například jedna pantofle mezi kytičkami.

Mosiac Colors

Skládejte obrázky podle barev. Dítě se učí barvy.

Find same Animal

Vyhledávání stejných obrázků. Krásné dětské motivy. Ve vrchní části je vidět obrázek, který se má hledat mezi ostatními. Vývojář má více podobných her.

Lets Spot 2

Najděte rozdíly. Dětské motivy. Vhodné i pro menší děti.

Grafomotorika, kreslení

Obrázkové omalovánky pro děti

Dětské omalovánky. Rozvíjí jak jemnou motoriku tak i fantazii. Dítě si vybere barvu a prstem jezdí po obrázku, jako pastelkou po opravdové omalovánce.

Toddler Coloring book

Tak trochu jiné vymalovávání. Je určeno pro ty nejmenší. Dítě si vybere barvu a ťuká prstem na části obrázku, které se vybarví barvou. Je to krásné a snadné.

Namalovat obrázek

Další omalovánky, které kombinují oba způsoby vymalování. Jsou určeny spíše starším dětem.

Magic Paint Kaleidoscope

Obrazce na způsobu kaleidoskopu. Dítěti pomáhá rozvíjet jemnou motoriku i fantazii, které se meze nekladou. Dítě může namalovat nádherné obrazce téměř bez námahy.

Learn to draw

Nejdříve napíšete, jaký obrázek chcete malovat – napříkled napíšete žába. Vyberete obázek, který se vám líbí a můžete začít. Vybraný obrázek zvýší jas a slouží jako podklad. Vy obtahujete a vybarvujete. Je to podobné, když jste zkoušely omalovat obrázek tak, že jste si jeden vzali, na něj položili průsvitný papír, na který jste začali obtahovat obrázek. Dítě trénuje jemnou motoriku.

Baby learns Shapes

Děti se učí zábavnou formou základní tvary, jako je kolečko, trojúhelní, obdélník…

Forms for Kids

Formou několika her se dítě učí tvary. Například, spojování tvarů, pexeso, puzzle, malování tvarů hledat podobná a nebo třeba vyřadit ze skupiny ty, které tam nepatří.

Kindergarten Kids Shapes

Aplikace obsahuje více jak 30 různých cvičení, které pomáhají dítěti naučit se tvary. Plná verze aplikace jich má více jak 300.

My First Tangrams

Dítě z různých tvarů skládá různé předměty, jako je kytička, letadlo a další.

Paint the Alphabet

Hra je původně určená k učení písmenek. Jenže slova použitá jsou v Angličtině. Nicméně dá se pěkně použít k dalšímu způsobu vybarvování. Dítě přejíždí prstem po obrázku a obrázek se vlastně vybarvuje sám. Tato aplikace je určena spíše pro menší děti.

Kids Paint

Volné malování určené pro děti. Je možné vybrat barvu, štětec a gumu. Snadné a elegantní.

 

Funny Dots – Animals

Dítě se učí prstem malovat podle předlohy.

Animal Babies

Obtahování obrázků podle předlohy. Motivy jsou dětské obrázky.

Kids Connect the Dots

Dítě spojuje prstem číslice.

Kids Connect The Dots

Další spojování písmenek, ale i číslic s dětskými obrázky.

Škola

Abeceda pro děti

Naučte děti písmenka zábavnou formou. (Česky)

 

První slova

Písmenka a slova. V této hře dítě přiřazuje písmenka do slov. Písmenka jsou vyslovována (česky).

Brumíkova školička

Mobilní aplikace pro nejmenší, která pomáhá hravou formou rozvíjet dovednosti dětí. Obsahuje tři hry – Počítáme obrázky, ve které děti procvičují základní početní schopnosti a jemnou motoriku, Poznáváme písmenka, která přispívá ke zlepšení znalosti písmen a začátku čtení a Poznáváme hodiny (česky).

ABC pro děti

Hravou formou se dítě může naučit psát písmenka. Na obrazovce se zobrazí písmenko, které dítě obtahuje. Pokud se mu to podaří, bude řádně odměněno. Kromě jemné motoriky se dítě učí psát písmenka správným způsobem (česky).

Tracing

Obtahování písmenek podruhé. Nádherně zpracováno.

Matematika / čísla pro děti

Pomocí her se děti naučí poznávat čísla a vztahy mezi nimi (<>=). Hry obsahují pěkné obrázky a andílek povzbuzuje děti při prvním objevování základů matematiky. Za správné odpovědi sbírají děti hvězdičky a čeká na ně překvapení (česky).

Kids Numbers and Maths

Zábavné hry s matematikou.

Scripto Schola ABC

Učení písmenek s tím, že ke každému písmenu můžete namluvit vlastní komentář.

Farm 123

Zábavnou formou se dítě učí počítat.

My First Puzzles – Numbers

Skládání čísel.

Nauč se pravopis

Aplikace slouží k procvičování českého pravopisu.

Český jazyk – pravopis

Výuka českého pravopisu.

Zvukové

Dětské piano

Výborně udělané dětské piano. Do rytmu přehrává hudbu i bicí. Dá se rozvíjet jemná motorika.

Dětský buben

Aplikace velmi podobná té vrchní, akorát je zde použit buben. Dítě prsty klepe do bubnů. Je možné dát na pozadí přehrávat melodii.

Jiné

Výukové kartičky

Ucelená řada výukových kartiček pro malé děti nabízí mnoho hodin zábavy. Pojmy byly pečlivě vybrány pod dohledem učitelů základních škol. Obrázky jsou krásné fotografie a vše je namluveno příjemným ženským hlasem (česky).

Dětské edukativní hry

Jde o balík jedenácti různých her pro děti. Jsou tam například varhany, pexeso, malování, tvary…

Smart Kids

Další balík několika her pro nejmenší. Bohužel neexistuje verze zdarma. Najdete tam zvířátka se zvuky, tvary, barvy, puzzle, písmena a spoustu dalšího

Talking Tom Cat 2

Nechte své dítě pohrát si s kočičkou. Kočičku může šťouchnout, pohladit a sami uvidíte, jestli se to kočičce líbilo, či nikoliv. Kromě kočičky najdete aplikaci i s pejskem, nebo papouškem.

Pepi Bath

Naučte děti (zábavnou formoz) umývání rukou, čištění zoubků a mnoho dalšího.

Games For Kids

Balík nápaditých her typu pexeso, puzzle sestřelování balónků podle barev, písmen… a podobně (česky).

Dr. Panda, Teach me

Balík několika her, kde dítě může procvičovat paměť, čísla, barvy, tvary a mnoho dalšího. Velmi pěkně zpracované.