Delfinoterapie
O této terapii si můžete konkrétněji přečíst zde
Zaplavte si s delfíny: zbavíte se bolesti i traumat
Delfíni vysílají blahodárné elektromagnetické signály.
Delfinárium neslouží jen pro pobavení návštěvníků, ale zdejší delfíni se používají také jako lékařská terapie, podobně jako je to např. u koní či psů. Pomáhají dětem s Downovým syndromem, autismem a dalšími tělesnými, ale i psychickými problémy. Plavání s delfíny je ale zážitek pro každého na celý život.
Experti zjistili, že dotyk nebo hlazení delfína zbavuje člověka bolesti a stresu. Na nemocná místa působí přítomnost delfínů podobně jako ultrazvuková terapie. Svou roli hraje i pozitivní psychické rozpoložení, protože pro děti je setkání s delfíny obrovským zážitkem. Příznivě působí i proudění vody. Navíc se děti naučí plavat s vestou a krmit delfíny. Děti, kteří absolvovaly terapii s delfíny také začaly mít lepší školní výsledky.
Při léčbě jsou přítomni rodiče a terapeut. Delfíni jsou přidělováni dětem podle věku a jeho odvaze nebo chuti pracovat s delfínem. Jedna terapie trvá asi hodinu. Léčba se koná buď v umělých delfináriích nebo přímo ve vyhrazeném prostoru v moři. U všech bývá upravený přístup i pro vozíčkáře. Jedna hodina vychází zhruba na 100 dolarů, ale ceny se mohou samozřejmě lišit.
Na Slovensku se delfinoterapií zabývá agentura Slnko děťom, která vyráží za delfíny do světa, lpro léčbu se můžete zajet na americkou Floridu, dále,do Karibiku, do delfinárium Sea Star v ruské Soči. Pro české zájemce je delfinoterapie k vyzkoušení nebližší v rakouském Klagenfurtu nebo v Chorvatsku.
Delfíni dobře reagují i na těhotné ženy. To nahrává teorii některých vědců, kteří se domnívají, že delfíni dokáží vycítit přítomnost malého človíčka v břichu a dokonce i rozpoznat, jakého je pohlaví. Někteří gynekologové ale plavání s delfíny těhotným nedoporučují kvůli možnému riziku infekce do rodidel.
Delfíni jsou extrémně chytří
Delfíny i dříve někteří vědci považovali za vůbec nejinteligentnější zvířata. Postupně však převládl názor, že mají nižší inteligenci než šimpanzi. Ti podle výzkumů dosahují zhruba inteligence tříletého dítěte.
Nové studie předpokládají, že delfíni mají různé osobnosti, uvědomují si sebe sama, a dokonce dokáží přemýšlet o budoucnosti.
Napodobují také jeden druhého. Delfín, který strávil čas v zajetí v australském vodním parku, na svobodě naučil několika trikům skupinku, která jej doprovázela. Podle vědců se tito savci umí prohlížet i v zrcadle a hledat tak na těle parazity. Takovou schopnost mají přitom jen lidé a velké opice.
„Vědecký výzkum předpokládá, že delfíni jsou skutečnými osobnostmi, což je kvalifikuje k tomu, aby dostali morální práva jako jednotlivci,“ je přesvědčen profesor Thomas White z Loyola Marymount Univerzity v Los Angeles.
zdroj: profimedia.cz