Ohlasy na ranou péči

Ve dnech 25. listopadu – 1. prosince byl v České republice vyhlášen Týden rané péče. Při této příležitosti jsme otevřeli novou stránku, na kterou mohou rodiny dětí s Downovým syndromem psát svoje příspěvky o zkušenostech s tímto typem sociální služby. Moc nás těší, že ohlasy jsou vesměs výborné a ty negativní se vztahují pouze ke skutečnosti, že stále existuje převis poptávky nad nabídkou. Proto přejeme všem organizacím, které ranou péči provozují, aby se jim dařilo svoje služby rozšiřovat a pod svá křídla mohly brát stále větší počty klientů – rodin, pro které je podpora rané péče nadevše.

Máte i Vy dítě s Downovým syndromem a zkušenost s ranou péčí? Napište nám.

Ohlasy rodin dětí s Downovým syndromem (neupraveno):

Maminka Michalky

Díky Rané péči jsme to všechno zvládli…. díky Rané péči mám Michalku z ústavu doma….. díky ní mám veškeré informace…. díky ní studuju…. díky ní znám skvělé lidi… a mám úžasnou přítelkyni…. stáli při mě vždy… při operaci srdíčka…. při rozvodu….. dodnes se k nim hlásíme a občas se vídáme…. naše tety z Rané péče milujeme…. díky Rané péči jsme se seznámili se spoustou báječných lidí, se kterými se dodnes navštěvujeme…. díky nám vznikla Raná péče Třebíč…… děkujeme za všechny informace a vedení v Michalčině rozvoji…….. ještě na vysvětlenou…. my jsme začínali s Ranou péčí Havlíčkův Brod…… díky ní mám Míšu doma a pak začala fungovat v Třebíči….

Maminka holčičky z okolí Brna

Ranou péči, v našem případě brněnskou Doreu, si nemohu vynachválit. Poskytují péči a pomoc tam, kde ji lidé opravdu potřebují. Když jsem jim poprvé zavolala, brali naše potřeby ihned vážně a s pohotovostí zareagovali. Do dvou dnů mi poslali domů paní psycholožku, která mě vytáhla z poporodní deprese. Od té doby se už žádná další nedostavila. Myslím deprese :). Slečna, které jsme byly přiděleny, se k nám dostavuje pravidelně a jsme za ni opravdu rádi. Od začátku nám dala jasně najevo, že je naše dcera normálním plnohodnotným dítětem, se kterým dnešní společnost počítá. Přináší jí zajímavé hračky, sleduje její vývoj, povzbudí a podpoří, když je potřeba. Zajímavé mi přijdou také akce, které naše RP pořádá a na které jsme pravidelně zváni. Řekla bych, že vybírají skutečně to nejlepší, ať už se jedná o přednášky terapeutů či o kulturní akce pro děti.

Maminka Honzíka

Honzík má rok a čtvrt. Před začátkem léta jsem si řekla, že je čas, abych našla někoho, kdo mi pomůže s Honzíkem, jakým způsobem podporovat jeho mentální a motorický vývoj. Našla jsem si tedy na internetu ranou péči a domluvila si s paní schůzku. Bylo mi řečeno, že mají plný stav, ale že koncem roku se místo uvolní. Tak se taky stalo. Paní mi před týdnem volala, ať přijdu podepsat smlouvu a tam se mě taky ptali, co od toho očekávám…  ať si kladu požadavky co bych chtěla, že tam jsou od toho. Velice mě jejich přístup překvapil, jak jsou milí a vstřícní. Těším se na první návštěvu slečny, která nás bude mít na starosti. Jinak během této doby, jsme byli zváni na různé akce. Využili jsme v létě posezení na zahradě s občerstvením, kde se děti mohly vyřádit, bylo to velice příjemné. Dnes jsme byli na představení s klauny a musím říct, že jsem nečekala, jak se náš Honzíček zapojí, bylo to opravdu super. Ranou péči  DOREA  doporučuji všem. Pavlína

Raná péče pro zrakově postižené na Nerudově v Brně

Dcera prošla několika operacemi srdíčka. Po té, co jsme k ní po dvou týdnech byli puštěni, všimli jsme si jejího apatického chování a kmitání očiček do stran – nystagmus . Docela nás to vystrašilo, ale začít s tím něco dělat jsme mohli až po propuštění z nemocnice.

Po propuštění z nemocnice jsme prošli, kromě jiného, očním vyšetřením, které ale žádné „závady“ neukázalo. Bylo nám tedy doporučeno zkontaktovat ranou péči v Brně na Nerudově, která se specializuje právě na problémy se zrakem. Což jsme udělali a mohu říci, že během jednoho roku, co jsme s ranou péči spolupracovali, jsme našeho rozhodnutí ani jednou nelitovali – ba právě naopak. Po první návštěvě, která byla u nás, jsme získali velmi dobrý dojem. Zjistili jsme, že nám mají co nabídnout a naší malé pomoci. Do té doby jsem neměl představu, jak podobné organizace mohou lidem pomáhat, byl jsem tedy rád, že jsme na ranou péči v Brně narazili a mohli to zjistit.

Další návštěva byla v Brně na Nerudově, přímo ve středisku rané péče. Přivítaly nás milé a usměvavé tváře mladých dam, které se nás hned ujaly. Podaly nám základní informace a udělaly prvotní vyšetření, aby zjistily, jak na tom naše malá je. Musím taky napsat, že dcera je velmi vybíravá v tom, koho si k sobě pustí a koho ne. Dává to najevo ksichtíky, nebo i brečením. Když jsme byli v centru, nebyla malá sice úplně v pohodě, ale tvářila se výrazně lépe, než jsme sami s manželkou očekávali. Možná ji zaujaly hračky, možná světýlka. Celé to probíhalo v příjemné náladě a atmosféře. Holky udělaly testy. V centru mají hodně hraček, které jsou uzpůsobeny k rozvoji a podpoře zraku. Různé černobílé tvary, světýlka, korálky a spoustu dalšího. Některé hračky koupené, některé vyrobené. Člověk by neřekl, jak je jednoduché si poradit a něco utvořit. Je vidět, že své práci rozumí a vědí, co dělat, aby to zrakově postiženým pomohlo.

Další návštěvy už probíhaly u nás. Dostávali jsme doporučení a rady, jak s malou pracovat, aby to pro ni mělo ten nejlepší efekt. U některých rad si často řeknete: „Aha…, že mě to taky nenapadlo!“. Vždycky přijela paní s plnou taškou hraček. Ty hračky, na které malá dobře reagovala, nám zapůjčila a ty, které nám půjčila na předešlé schůzce, jsme vrátili. Vždycky je dobré si ujasnit, jakou pomoc budete potřebovat, protože potom raná péče může nabídnout velmi mnoho a z těch schůzek dostanete maximum. Důvod, proč tu raná péče je, je pomoct nám a našim dětem. Jde o společný zájem, který nakonec může jen prospět.

Jsme rádi, že jsme s ranou péčí během toho jednoho roku mohli pracovat. Naší malé to velmi pomohlo a na paní, která k nám jezdila, reagovala velmi dobře. Máte-li podobný problém, jako jsme měli my, můžu ranou péči na Nerudově doporučit, určitě Vám pomohou a poradí.